Genel

Web Sitesi Kullanıcı Deneyiminin Faydaları

Tıkladığınız bir web sitesinde aradığınızı kolayca bulmak, nereden nereye gittiğinizi bilmek, size en faydalı bölüme kolayca ulaşmanızı sağlayan deneyime UX yani web sitesi kullanıcı deneyimi denir. Hatta bir web sitesi geliştirmekten çok daha önemlidir kullanıcı deneyimi. İşte web sitesi kullanıcı deneyiminin bir web sitesi geliştirmekten önemli olmasının 10 nedeni!

Web sitesi kullanıcı deneyimi ile hazırlanmış web sitesi paketlerimizi inceleyin!

Optimize edilmiş UX ile trafiği artırın

Web sitesi trafiğinizi artırmak ve daha fazla müşteri çekmek istiyor musunuz ? Telaşa gerek yok. Optimize edilmiş UI / UX’in uygulanması, web sitesinin trafiğini fırlatabilecek nihai çözümdür. Yeni kullanıcıları tekrar ziyaret etmeye çeken şey kullanıcı deneyiminin iyi puan almasıdır. UI / UX tasarımcısı, göze ve işlevselliğe hoş gelen bir tasarım geliştirerek kullanıcıyı siteye bakmaya zorlayabilir. Kullanıcı, web sitelerinin farklı sayfalarında dolaştığında daha çok şey öğrenir ve bunları arkadaşları ve aileleriyle paylaşır. Dolayısıyla da trafik artar.

Mobil uyumlu kullanıcı ara yüzü ile hedef kitlenizi elinizde tutun

Bazı raporlar, kullanıcıların % 60’ının son 12 ayda web sitelerine göz atarken bir sorun yaşadıklarını ve bunun da sayfadan ayrılmalarına neden olduğunu gösteriyor. İnternette mobil cihazlar üzerinden yapılan aramalar bile 2003’te % 15 iken şu anda% 55’e yükseldi. Bu istatistik sektöre göre değişebilir, ancak gerçek şu ki, mobil cihazlar, insanların internette arama yapmak için kullandığı yöntemi yönetiyor. İşinizi sürdürmek istiyorsanız, duyarlı web uygulaması yaptırmanız önemlidir.

Kullanıcılara mobil cihazlarda PC veya Dizüstü Bilgisayarda olduğu gibi aynı hissi vermek için, duyarlı bir web sitesi tasarımcısı ile çalışmaya özen gösterin. Çünkü optimum web sitesi kullanıcı ara yüzüne sahip web uygulamaları, daha fazla müşteri kazanmak ve satışları artırmak için önemlidir.

Google’ın ilk 10 sonucu arasında kim olmak istemez?

Google’da üst sıralarda yer alan web sitelerinin benzersiz ve çok iyi bir kullanıcı deneyimine sahip olduğu açıkça görülebilir. Google’ın en iyi 10 listesinde dizine eklenecek anahtar kelimeleri belli algoritmalarını rutin olarak değiştirirken pek çok noktaya da dikkat eder. En iyi web sitesi kullanıcı deneyimini sunma, site hızı, yapısı, kolay gezinme gibi özellikler web sitenizi sıralama olarak yükseltir.

Web Sitesi Kullanıcı Deneyimi

İşletmenizdeki liderliğinizi arttırın

Bir web sitesi ya da e-ticaret sitesinin nihai amacı nedir? Gelir yaratma! Herhangi bir işletme, bankada görünen son sayıya odaklanır. Çoğu zaman kullanıcı deneyiminin önemi göz ardı edilir ve bu kesinlikle herhangi bir firmanın birincil endişesi olmalıdır. Web sitenizde ziyaretçiler için yararlı olan ve onlara cevap veren içerikler bulunmalıdır. Ancak aynı zamanda potansiyel müşteri oluşturma stratejisi web sitesi kullanıcı deneyiminin geliştirilmesini de içermelidir. Yani müşterinizin karar vermesini kolaylaştırmalısınız.

Müşteri katılımını arttırın

Örnek olarak Apple, kullanıcının ihtiyaçlarını karşılamak için web sitesinde nereye gideceklerini bildiği en iyi UX’e sahip olmanın örneklerinden biridir. Buraya ulaşan ziyaretçiler gidecekleri yolu kolayca bulabilirler. Web sitenizde yorumlama, puanlama, geri dönüş bırakma, çeşitli test ve oyun araçlarına yer vermek iyi fikir olabilir.

Rakiplerden sıyrılın!

Ziyaretçilerinize rakiplerinizin sunamayacağı bir şey sunun. Web siteniz için iyi bir web UX tasarımcısı ile çalışmak aynı alanda rakiplerinizden farklı durmanıza yardımcı olur. Kullanıcıların % 60’ı herhangi bir ürünü görüntülerken yaşadığı çift tıklama veya yakınlaştırma sorunu gibi problemler ilgilerini büyük ölçüde azaltıp sonunda web sitesini terk etmelerine yol açar. Yani sadece bir et-ticaret sitesini kodlamak yetmez.

Güvenilirlik kazanın

”Bu web sitesine güvenmeli miyim?” Bu soru, web sitenizi ziyaret eden herkesin sorabileceği bir sorudur. Güvenilirlik, dönüşüm oranını ve potansiyel müşteri ve satış oluşturma yeteneğinizi doğrudan etkiler. Müşterilerinizin güvenini kazandıysanız ve bu güven zamanla gelişirse pazarda kalabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir