Genel

Marka Adı Nasıl Seçilir?

Yeni girişiminiz, e-ticaret siteniz için mükemmel seçilmiş bir marka adına mı ihtiyacınız var? Şüphesiz ki marka adı seçmek girişimciliğin en önemli ve en zorlu kısımlarından biridir. Bir marka oluşturmak ve güçlü bir marka kimliği geliştirmek zaman alır ve bir slogan ve bir logodan çok daha fazlasını içerir. Bir marka adı seçmeye başlamadan önce, bir marka kimliği oluşturmanın temellerini öğrenmek için tavsiyelerimize kulak verin. İşte marka adı nasıl seçilir sorusuna bulacağınız cevaplar;

Marka adınızdan, web sitesi hazırlamaya giden yolculukta yanınızda olabiliriz. Buradan detaylara ulaşabilirsiniz.

Marka avatarınızı oluşturun!

Markanız için bir isim düşünmeye başlamadan önce, markanızın ürünleri veya hizmetleri için ideal müşterinin özelliklerini olabildiğince kesin bir şekilde belirlemelisiniz. Markanızı kimin için yarattığınızı bilmiyorsanız, o zaman çekici bir isim bulamazsınız.

Hedef müşterinizi tanımlamak, pazarlama ve iş stratejilerinizi oluştururken de ortaya çıkacaktır, bu yüzden bu çabaya değer. Sadece, birçok yeni şirket, bu ayrıntıları açıklamadan önce, marka adlarını hemen tanımlama eğiliminde olabilir. Bu yanlışa düşmeyin. Elbette – çalışan bir başlık bulun. Ancak, hedef kitlenize hitap edeceğinden ve marka değerlerinizi yansıtacağından emin olana kadar marka adınızı kesin olarak belirlemeyin.

Etkili marka avatarlarının oluşturulması, bir dereceye kadar sezgisel ve yaratıcı bir süreçtir, ancak aynı zamanda zor verileri kullanmak da önemlidir .Alexa gibi web araçları, rakiplerin web sitelerinin ziyaretçileri hakkında yaş, cinsiyet ve konum dahil önemli demografik bilgiler sağlayabilir. Rakiplerin Facebook Sayfalarına ve Twitter hesaplarına bakmak, müşteri tabanları ve online takipçileri hakkında bazı yararlı bilgiler sağlayabilir. Bu kaynaklardan, markanızın hedeflediği müşterinin net bir resmini kolayca oluşturabilmelisiniz.

Ama bu sadece başlangıç…

Marka arketipinizi oluşturun

Marka avatarınızı oluşturduktan sonra, işe yarayacak bir marka adı bulurken bir marka arketipi tanımlamak da gereklidir.

Basitçe ifade etmek gerekirse, amaç, markanızın ne anlama geldiğini veya neyi temsil edeceğini olabildiğince açık bir şekilde anlamaktır; bu, potansiyel müşterileri çekmek için en iyi marka adına karar vermek için temel bir ön koşuldur.

Bunu düşünmenin bir başka yararlı yolu, markanızın hedef müşterilerinizle nasıl duygusal bir yankı uyandıracağını kendinize sormaktır. Hangi marka değerlerini iletmek istiyorsunuz? İşletmeniz için oluşturmak istediğiniz imaja bir kelime oyunu veya kelime oyunu uygun olur mu? Yoksa akla bir lüks duygusu mu getirmek istiyorsunuz?

İlham almak için Nike örneğine bakın:
Nike: Bu tanınmış marka aynı zamanda zaferi kişileştiren eski Yunan Tanrıçasının adıdır. Bu dört harfin arkasında çok güçlü bir anlam bulunuyor.

Marka Adı Nasıl Seçilir?

Marka adınızı basit tutun

Girişiminiz için mükemmel marka adı genellikle kısa, basit ve söylemesi kolay olmalıdır.. İdeal olarak, iki heceli bir kelime olmalı, çünkü 2 heceli isimler genellikle hedef kitlelerin ilgisini çeker ve daha akılda kalıcıdır.

Marka fikirleriyle ilgili beyin fırtınası yapmak için kelime çağrışımını kullanın

Bazı basit kelime ilişkilendirme oyunlarıyla başlayın. Markanızla ilgili olabildiğince çok kelime yazın, söyleyin veya bağırın. İdeal olarak düzinelerce, hatta yüzlerce fikir ortaya dökülmeli. Bunlar daha sonra sizin veya ekibinizin test etmeye değer olduğunu düşündüğü birkaç adete kadar daraltılabilir. Kendi başınıza çalışıyorsanız, arkadaşlarınız ve aileniz size yararlı geri bildirimler verebilir.

Yabancı dilde kelimeler kullanmayı düşünün

Daha fazla seçenek için Türkçe olmayan kelimeler kullanmayı da düşünebilirsin. Romantik dillerden olanlar Fransızca, İspanyolca veya İtalyanca gibi… Özellikle giyim, mücevher, kozmetik, parfüm, yemek ve şarap gibi pazarlarda lüks malların adlandırılmasında çok etkilidir.

Ancak dikkatli olunması gereken bir konu var. Yerel argo sözcüklerdeki ikincil anlamlar, amaçlananın tersini ifade edebilir ve hatta ciddi suçlara neden olabilir. Bu riski azaltmak için iyi bir çevirmenden destek alın veya basit bir web ve sosyal medya araması yapın.

En iyi marka adı fikirlerinin kullanılabilirliğini kontrol edin

Olası marka adlarının kısa bir listesine sahip olduğunuzda, şu anda kullanımda olmadıklarını kontrol etmeniz önemlidir. Halihazırda başka bir işletme tarafından ticari markalı olmadıklarından ve uygun bir alan adının mevcut olduğundan emin olun. Bunu yapmak için şunları yapmalısınız:

Bir alan adı ana sağlayıcıları biriyle bulduğunuz isimleri tarayın. Bu, başka birinin marka adı fikirlerinizi kullanıp kullanmadığını kontrol etmenin hızlı ve etkili bir yoludur. Ancak bunu basit bir Google aramasıyla da takip etmek akıllıca olacaktır. Aynı veya benzer bir marka adını kullanan Facebook sayfalarını ve Twitter hesaplarını arayın. Potansiyel başlangıç ​​adlarınızın ticari marka korumalı olmadığını kontrol edin.

Mükemmel marka adınıza artık karar verin!

Son olarak, marka adınızı doğru bir şekilde inceledikten ve test ettikten sonra, online varlığınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. İlk işiniz ilgili tüm alanları, Facebook sayfalarını, Twitter hesaplarını açmak olsun. Logonuzu seçtiğiniz marka adı etrafında oluşturun ve değerlerinize sadık, alakalı ve güvenilir bir marka oluşturmaya başlayın.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir