SEO & SEM
SOSYAL MEDYA

Hedef kitlenize ulaşma yolunda güzel ve etkili bir web tasarım sahibi olmak için harcadığınız zaman ve paranın boşa gitmesini istemezsiniz. Bir web sitesinin olmazsa olmazlarından biride SEO yani arama motorları optimizasyonu çalışmasıdır.
SEO arama motorları için web sitenizin optimize edilmesini ifade eder. Bu optimizasyon yani iyileştirme sonucunda hedeflenen anahtar kelime aramalarında web sitenizin reklamsız sonuçlarda görünürlüğünü etkileyen ve kapsayan bir hizmettir. Genel olarak, arama sonuçları listesinde daha önce yani daha üst sırada yer alanlar, arama motorunun kullanıcılarından daha fazla ziyaretçi alır. En geniş kapsamda sayfa içi SEO ve sayfa dışı SEO olmak üzere iki ana başlığa ayrılabilir. Burada önemli olan rekabettir! Eğer rekabeti düşük bir sektördeyseniz sadece düzgün bir sayfa içi seo çalışması dahi sizi üst sıralara taşımaya yetebilir. Tabiki rekabet yüksek ise hem sayfa içi hemde sayfa dışı seo çalışmalarını düzgün ve titiz bir şekilde yapmalı veya yaptırmalısınız. SEO çalışması diğer çoğu dijital pazarlama hizmetlerine göre biraz daha fazla titizlik isteyen bir hizmettir. Çünkü burada cezalar söz konusudur. Yanlış ve kalitesiz SEO çalışmaları ile “Dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olma” durumu yaşayabilirsiniz. Arama motorlarının artık dört haneli rakamlara yaklaşan sıralama ve ceza kriterleri olduğunu hesaba katınca bu alanda düşük bütçeli ve/veya merdiven altı hizmet almak diğer alanlara göre daha az toleransa sahip bir durumdur.
SEM ise arama motorları için pazarlama-reklam faaliyetlerini içeren bir hizmettir. Genelde rekabetin yüksek veya çok yüksek olduğu alanlarda tercih edilir. Hepimizin bir arama motorunda arama yapmışlığı vardır ve o arama içerisinde ilk 3 ve son 3 içerisinde “sponsorlu” , “sponsorlu ürün” veya “reklam” ibareleri altında sonuçlarla karşılaşmışızdır kesinlikle. İşte SEM yani arama motorları reklamcılığı tamda şirketinizin veya şahsınızın ücretli olarak buralara yerleştirilmesidir. 2019 yılına başladığımız bu süreçte web sitelerine yani markaların dijital kimliğine ulaşımın en yüksek oranı %65 ile arama motorlarından geçmekte.
Sosyal medya yönetimi genel olarak müşterilerin dijital pazarlama alanında en çok fikir sahibi oldukları ve müdahalede bulundukları alandır. Çünkü sosyal medya aynı zamanda sizlerin hayatları içerisindedir. Aynı zamanda rakipleriniz, ortaklarınız hep gözünüzün önündedir. Kolaylıkla karşılaştırma yapabilirsiniz. Kimi hesapları incelediğinizde sesli olmasada içinizden bir “Vayyy be!” geçer. Kolaylıkla feyz alırsınız “diğerlerini” görünce. Tabii ki çoğu alanda olduğu gibi bu da buzdağının görünen yüzüdür. Sosyal medya yönetimi aslında tek başına bir hizmet değildir. İçerisinde Grafik tasarım, dijital pazarlama ve reklamcılık, planlama ve organizasyon da barındırır. Eğer sosyal medya yönetimine sadece içerisinde logonuz yer alan fotoğraf ve video paylaşımı gözüyle bakıyorsanız, hemen fikrinizi değiştirmelisiniz! Çünkü dijital pazarlamanın 25% – 30% gibi oranları artık sosyal medyalar üzerinden gerçekleşmeye başladı. Yani sosyal medya artık sadece sosyal medya değil. Peki nedir? Daha önceki hizmet tanıtımlarımızda web tasarım için sizin dijital dünyadaki eviniz, dükkanınız olduğundan bahsetmiştik. Sosyal medya ise sizin dijital dünyadaki vitrininiz, sergi alanınız, imza gününüz, konser alanınız… İşletmenizde iç çamaşırı ve takım elbise ürünlerinizi aynı vitrinde sergilermisiniz? hayır! Birde şu açıdan düşünün vitrininizin her tarafını “promosyon!” “kampanya” “Kapatıyoruz!” “patron çıldırdı” gibi ibarelerle doldurmanız doğru mudur?

Sosyal Medya Hesapları Yönetimi

Mümkün olan en fazla kişinin dikkatini çekmek için çalışırken, tüm sosyal ağ sitelerinde markanızın varlığını yönetiyoruz.
 
 

Sektörünüze ve İşletmenize Özel Strateji Geliştirme

Kurum veya işletmenizin hedef kitlesini ve gelecek planlarını göz önüne alarak; benzer kurumların ve işletmelerin analizini yapıyoruz.

Analiz sonuçlarını ve beklentilerinizi birleştirerek hangi sosyal ağlarda, nasıl bir dille, nasıl bir içerik stratejisi ile yer alması gerektiğini yani kısacası sizin sosyal medya kimliğini oluşturuyoruz.

Sosyal Medya Takvimi ve Planlama

Kurum veya işletmenizin için belirlenen sosyal medya kimliği doğrultusunda aylık olarak içerik planlaması yapıyoruz.

Gelecek ayın tüm içerik planlarını sizin tarafınızdan süzgeçten geçirilmiş ve onaylanmış olarak paylaşıma hazır duruma getiriyoruz.

Ay içinde gerçekleşen gündeme dair konular hakkında (Güneş tutulması, dünya çapında yaşanan ilgi çekici bir olay, ülkesel yaşanan büyük başarılar v.b.) kurum ve işletmeniz ile ilişkili özel içerikler oluşturuyoruz. Real-time (Eş zamanlı) adını verdiğimiz bu içeriklerle markanızın çok daha geniş kitlelere ulaşması ve sosyal medyada konuşulan konulardan uzak kalmaması öenm veriyoruz.

Yarışmalarla ve etkileşimi yüksek paylaşımlarla sosyal medyada markanızdan olumlu olarak sıkça bahsedilmesini sağlayacak içerikler oluşturuyoruz.

Etkili ve Dikkat Çekici Tasarımlar

Görsel etkiye çok önem veriyoruz. İçeriklerinizle uyumlu, marka kimliğinizle bağlantılı, mesajlarınızı takipçilerinize daha etkili iletilmenizi sağlayacak ilgi çekici tasarımlar hazırlıyoruz. Sosyal medyada kullanıcıların çoğu zaman paylaşılan içerikten önce görsele göre etkileşim gösterdiği göz önüne alındığından, başarılı ve etkili görsellerin markanızın en büyük destekçisi olduğuna inanıyoruz.

Takip ve Yönetim

Kurum veya işletmenizin yer aldığı tüm sosyal ağlarda gelen mesajlar, yorumlar markanızın dili doğrultusunda cevaplanarak takipçilerle hızlı iletişim sağlanıp takipçi bağlılığı sağlanır. Takipçiniz olmayan ama sosyal medyada kurum veya işletmenizin hakkında konuşan takipçiler mention takibi ile tarayarak markanızın itibar yönetimini ve iletişimini sağlıyoruz. Potansiyel müşteriniz olabilecek kullanıcılar ile iletişime geçerek marka bilinirliği ve marka sadakati oluşturulmasına yardımcı oluyoruz. Markanız hakkında sosyal medyada oluşabilecek kriz durumlarını önceden anlayarak, olası durumlar için gerekli kriz planları hazırlıyoruz…

Sosyal Medya Hesabı Raporları

Aylık olarak kurum veya işletmenizin tüm sosyal ağlardaki takipçi, etkileşim, içerik ve itibar raporlamasını yapıyoruz. Yarışma ve kampanyalar sonrası detaylı raporlarla yarışmanın markanıza etkilerini sizinle paylaşıyoruz.