Genel
e-ticarette kargo

E-ticarette Kargo Süreçlerini Yönetme İpuçları

E-ticaret gün geçtikçe yükselişini sürdürmeye, kazançları artırmaya devam ediyor. Özellikle Koronavirüs süreci ile e-ticaretin yeri ve önemi çok daha sağlamlaştı. E-ticarette başarılı olmanın ilk sırrı güvenli, iyi tasarlanmış, kullanıcı dostu ve son teknoloji bir e-ticaret sitesidir. İkinci sırrı ise e-ticarette kargo sürecini iyi yönetmekten geçer. İşte e-ticarette Kargo Süreçlerini Yönetme İpuçları…

E-ticaret paketlerimizi buradan inceleyebilirsiniz.

E-Ticaret Lojistiğini Yönetmedeki Zorluklar Nelerdir?

E-ticaret lojistiğini yönetmenin zorlukları geleneksel lojistik yönetiminin zorluklarını da içerir. Ek olarak siparişlerin zamanında yerine getirilmesi ve teslimat hızının yanı sıra iade kargoları da zamanında ve tam olarak yönetilmesini içerir. E-ticarette kargo sürecinin daha zor olmasının nedeni, e-ticarette satın alma hızı ve miktarının daha yüksek olmasıdır. E-ticaret kargo sürecinde karşılaşılan en büyük problemlerden biri de aynı gün ya da diğer gün teslim gibi seçeneklerin olmasıdır.

E-ticaret tüketicisi sorunsuz, maliyetsiz iade süreci beklemektedir. Bu nedenle marka olarak iade edilen siparişlerden kaynaklanan ücretsiz iade masraflarını karşılamak zorunlu hale gelmiştir. Kimi firmaların tercih ettiği ücretsiz kargo seçeneğinde nakliye ücretinin ne kadar mal olacağını önceden bilmek gerekir.

e-ticarette kargo

E-Ticaret Lojistiğini Yönetmek için En İyi İpuçları

Tüm nakliye seçeneklerinden faydalanın. Çalışacağınız nakliye- kargo şirketinin birden fazla nakliye modunun olmasına önem verin. Küçük kargoların yanı sıra büyük ve olağan dışı ürünlerin kargo işlemlerini de rahatlıkla yapabilmelisiniz.

Tüketicilere birden fazla gönderim seçeneği sunun. Tüketiciler standart gönderim seçeneklerinden daha fazlasını görmek istiyor. Şirketiniz ücretsiz gönderim ve ertesi gün teslimat sunabilse bile, tüketiciler bir ürünü mağazadan alma veya üçüncü taraf bir yere teslim etme lüksüne sahip olmak isteyebilir.

Gerçek zamanlı veriler ve e-ticaret gönderilerinin izlenmesi e-ticaret başarısı için kritik öneme sahiptir. Tüketiciler ürünün nerede olduğunu, ne zaman ortaya çıkacağını, neden henüz gelmediğini ve süreci hızlandırmak için neler yapabileceklerini bilmek isteyeceklerdir.

E-ticaret sitenizin kargo ve lojistik süreçlere hakim ve uygun bir sistem olmasına dikkat edin. Böylelikle süreç içerisindeki hakimiyetiniz daha kolaylaşır.

Tüm tedarik süreçlerinin birbiriyle bağlantıda olduğuna emin olun. Ürünlere yönelik talepler dakika dakika değişebilir ve nakliyecilerin ürünü son kullanıcılara nasıl ileteceği ve siparişleri daha hızlı nasıl gerçekleştireceklerini bilmeleri gerekir.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.