Genel

E-Ticaret Şikayetleri ve Çözümleri

E-ticaret her geçen yıl çok daha fazla kullanılıyor ve her geçen gün pek çok yeni e-ticaret sitesi kuruluyor. Her ne kadar e-ticaret sitelerinin hizmet kalitesi artsa da kullanım oranı yükseldikçe şikayetler de artabiliyor.

Online alışveriş, tüm dünyada daha fazla tüketiciye daha fazla ürün sunarken, aynı zamanda müşterileri hayal kırıklığına uğratan ve perakendeciler için satış kaybına yol açan bir dizi yeni sorunu da beraberinde getirdi. En yaygın e-ticaret şikayetlerinden bazılarına ve bunlara yönelik olası çözümlere bakalım.

Size uygun e-ticaret paketlerimizi inceleyin!

Karmaşık Ödeme Süreçleri

Kim karmaşık bir ödeme sistemiyle oluşturulmuş bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapmak ister ki? Online alışverişin en büyük cazibesi kolay ödeme avantajının olmasıdır. Çok parçalı bir ödeme süreci bu avantajı ortadan kaldırır ve tüketicilerin alışveriş sepetlerini terk etmelerine neden olabilir.

E- ticaret sitenizdeki ödeme sürecini olabildiğince kolaylaştırın. Hangi bilgilerin gerekli olduğunu açıkça belirtin ve istediğiniz isteğe bağlı bilgi miktarını en aza indirmeye çalışın. Müşterilerin gelecekteki siparişler için bilgilerini kaydetmelerini kolaylaştırın.

Güvenlik İhlalleri

Müşteriler, e-ticaret sitelerinde verilerini bir sonraki siparişlerinde otomatik olarak doldurulacak şekilde kaydetme kolaylığını sever. Ancak kullanıcı adlarının, şifrelerinin, kredi kartı numaralarının ve diğer kişisel bilgilerinin bir güvenlik ihlali nedeniyle tehlikeye atılmış olabileceğine dair bir mesaj almayı sevmezler.

Web sitenizde ve mobil uygulamanızda bir dijital risk yönetimi değerlendirmesi gerçekleştirin ve bulunan olası güvenlik açıklarını düzeltin. Bu süreç aynı zamanda markanızın tüm veri koruma ve gizlilik düzenlemelerine uygun olup olmadığını da ortaya çıkaracaktır. Gizlilik ve veri koruma politikanızın anlaşılır ve kolay bulunmasını sağlayın, böylece müşteriler hassas bilgileriyle size güvendiklerini hissedebilirler.

E-Ticaret Şikayetleri ve Çözümleri

Müşteri Hizmetleri Sorunları

Mağazada alışveriş yapmanın avantajlarından biri, bir satış temsilcisinden tavsiye ve yardım almaktır. Çoğu e-ticaret sitesinde de müşteriler diledikleri vakit müşteri hizmetlerinden yardım alabileceklerini bildikleri için içleri rahat alışveriş yaparlar. Ancak bazı sitelerde bu süreç daha uzun, karmaşık ve yorucu işlemlere neden olur. Örneğin müşteri hizmetlerinin yalnızca sınırlı saatlerde online olabildiğini veya bir e-posta yanıtı beklemeleri gerektiği ile karşılaşırlarsa alışveriş tercihlerini başka bir web sitesinden yana kullanabilirler.

Sohbet butonunun görünür bir yerde olması, çalışma saatlerinin yazması ve bu saatlerde mutlaka cevap verilmesi çok önemlidir. Çok sık sorulan sorulara verilen otomatik cevapları çok açık ve net şekilde yazılmasına dikkat edilmelidir.
Chatbot analitiği, müşterilerin en sık hangi bilgileri istediğini belirlemenize yardımcı olabilir.

Sitede Gezinme Sorunları

Online alışveriş satıcılara benzersiz bir kolaylık sunar, ancak karşılığında müşteriler de anlık ve mükemmel bir deneyim bekler. Bu nedenle, bir ürünü ararken ve satın almaya çalışırken yavaş yükleme süreleri, bozuk bağlantılar ve hata mesajları ile karşılaşırlarsa çabucak pes edeceklerdir. Bir mağazaya girip raflarda arama yapmak, satış görevlisine depodan ürün sormak sıkıntı yaratmıyor olsa da işler online platformlarda farklı şekilde ilerliyor. Online alışveriş yaparken ürünlere daha hızlı bakmak, çeşitlerini kolayca görebilmek ve stok durumları nedeniyle sepetlerinin değişmesini istemezler.

Bu sorunun önüne geçmek için e-ticaret sitenize gelen müşterilerin davranışlarını izleyebildiğiniz bazı uygulamaları kullanmalısınız. Sitede geçirilen zaman, ısı haritası ile en çok kullanılan alanlar, ziyaretçinin mouse takibi ve sayfa anketleri gibi yöntemleri kullanabilirsiniz.

Ayrıca;

E-ticaret müşteri ile yapılan anketler sonucunda tüketiciler en çok bu konulardan şikayetçi;

  • -Ürünün görseldeki gibi gelmemesi, boyutlarının farklı olması.
    -Kargonun teslim edilmemesine rağmen teslim edilmiş gibi işlem yapılması.
    -Aynı ürünün sahtesinin, kopyasının gönderilmesi.
    -Kargonun kaybolması.
    -Para iadesinin günlerce gerçekleşmemesi.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir