Genel

E-ticaret Nedir? Nasıl Başladı ve Türleri Nelerdir?

E-ticaret kavramı günden güne yerini sağlamlaştırırken bu dünyaya adımını atmak isteyen ya da adımını çoktan atmış girişimcilerin bu sektör hakkında öğrenecek çok şeyleri var. Bu makalede, her perakendecinin bilmesi gereken tüm temel e-ticaret temellerini ele alacağız, ancak bunu yapmadan önce E-ticaret nedir sorusunu cevaplayalım.

E-ticaret Nedir?

Elektronik ticaret adı da verilen E-ticaret, internet üzerinden yapılan alış ve satış işlemleri anlamına gelir. Bireysel olarak ya da şirket adına online bir ürün ya da hizmet satın almak ya da satış yapmaktır. E-ticaret deyince elbette online açık artırmalar, internet bankacılığı, ödeme ağları gibi konular da akla gelmektedir. Şimdi de biraz tarihine bakalım mı?

E-ticaret Nasıl Ortaya Çıktı?

İlk e-ticaret işlemi 1994 yılında yapılmıştır. Phil Brandenberger isimli kişi, Sting’in On Summoners Tales isimli albümünü 12.48 Dolar karşılığında Master Kartını kullanarak satın aldı. Yapılan bu işlem internetin alışveriş için çok doğru bir kanal olduğunu işaret edip, bir tarih yazılmasını sağladı.

Online ticaret o dönemlerden günümüze büyük bir hızla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. 1990’ların ortalarında Amazon ve Alibaba gibi e-ticaret devlerinin yükselişi perakende sektörünün çehresini değiştirdi.

E-ticaretin büyümesi perakende iş gücünü de değiştirdi. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu (BLS), 1997-2016 yılları arasında online ticaret sektöründe istihdamın % 80 arttığını ortaya koydu . BLS, 2026 yılına kadar ABD’de e-ticaret işlerinin sayısının artmaya devam edeceğini ve 450.000’e ulaşacağını öngörüyor.

Tüm bunlar göz önünde bulundurularak, e-ticaretin son derece rekabetçi doğasının perakende sektörünü değiştirmeye ve müşterilerin davranışlarını etkilemeye devam edeceği açıktır. Günümüzde online bir iş kurmak, birçok girişimci için çekici bir fikir gibi görünüyor, ancak herkes bu dinamik iş sektörüne girmeden önce, online ticaret endüstrisinin kurallarını ve püf noktalarını öğrenmesi gerekiyor.

E-ticaret paketlerimiz hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

e-ticaret

E-ticaret İşletmelerinin Türleri

E-ticaret web sitelerini sınıflandırmanın birçok yolu vardır. Online ticaret sitesi türlerinin net bir resmini vermek için her üç hususa da bakacağız.

E-ticaret işletmelerini sattıkları şeye göre sınıflandırma
Online olarak satılan ürün ve hizmetlerle başlayalım. Aşağıda, sattıklarına göre online ticaret satıcılarının bir listesi bulunmaktadır.

1. Fiziksel mal satan mağazalar

Bunlar tipik online perakendecileridir. Giyim, mobilya, alet ve aksesuarların tümü fiziksel ürünlere örnektir. Alışveriş yapanlar, mağazaların web sitelerini ziyaret ederek, alışveriş sepetlerine ürün ekleyerek ve alışveriş yaparak online mağazalardan fiziksel ürünler satın alabilirler.

Alışveriş yapan kişi bir satın alma işlemi gerçekleştirdiğinde mağaza, eşyaları doğrudan kapısının önünden teslim eder. Müşterilerin online satın alma yapabileceği ancak ürünleri almak için mağazaya gittikleri online mağazalar da vardır.

2. Servis tabanlı e-satıcılar
Ürünler dışında hizmetler de online olarak satın alınabilir. Online platformlar üzerinden eğitimciler, serbest çalışanlar ve danışmanlardan kiraladığınız her hizmeti e- satıcılar eşliğinde yapıyorsunuz.

Hizmetlerin satın alma süreci satıcıya bağlıdır. Bazen hizmetlerin web sitelerinden veya platformlarından hemen satın almasına izin verilebilir.  Bazı hizmet sağlayıcılar ise ihtiyaçlarınızı belirlemek için önce onlarla iletişime geçmenizi (yani bir danışma rezervasyonu) talep eder. Örneğin, büyük işletmeler için dijital stratejiler oluşturan bir şirket olan Blue Fountain Media , müşterilerin iş ihtiyaçlarını tanımlamaları gereken ilk önce online bir form doldurarak onlarla iletişim kurmalarını ister.

3. Dijital ürünler

Online ticaret işlemleri internet üzerinden yapılır, bu nedenle e-ticaret alanında ürünler genellikle “e-mal” olarak adlandırılır. Dijital ürünler terimi, e-kitaplar, online kurslar, yazılım, grafik ve sanal ürünler de dahil olmak üzere dijital formattaki tüm öğeleri ifade eder. Dijital ürün satan perakendecilere örnek olarak Coursera (çevrimiçi öğrenme platformu)’yı örnek verebiliriz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.