Genel

E-Ticaret Başarısı İçin 5 İpucu!

Alışverişlerin büyük çoğunluğu online alışveriş sitelerinden yapılırken, e-ticaret sitesi sahiplerine satışlarını arttırabilecek 5 iyi fikrimiz var. E-ticaret başarısı için dikkat etmeniz ve sitenizde uygulamanız gerekenler şöyle;

Birden fazla indirim kodu sunun

Tüm özel günlerde ve tatil dönemlerinde e-ticaret mağazanıza gelen ziyaretçileri satın almaya teşvik etmek için birkaç farklı indirim kodu ve hediye kartı teşviki uygulayabilirsiniz. Bunun için farklı kampanya kurguları oluşturabilir ve bu indirim kodlarını faydalı şekilde kullanabilirsiniz. Sadece belli gün ve saatler aralığında kodun kullanıma açık olması iyi bir fikir olabilir. Aynı zamanda farklı kod türlerini ayrı ayrı takip etmek de çok önemlidir. Böylece hangi indirim kodunun daha etkili olduğunu kolayca anlar ve belki onunla yola devam edersiniz.

Etkileşimi artırmak için oyunlaştırmayı kullanın

E-ticaret sitenizde oyunlaştırma ögeleri kullanmıyorsanız bir an önce başlayın bu pazarlama stratejisiyle gelirinizi artırıp, müşteri sadakati oluşturun. Oyunlaştırma için puan toplama, rozet, bonus gibi yöntemler kullanabilirsiniz.
Bu strateji, kullanıcıların ilgisini çekmeye ve sayfanızda harcanan zamanı artırmaya yardımcı olur.

Oyunlaştırma fark ettiğinizden daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Basit bir örnek, ödeme süreci boyunca görünen ilerleme çubuğu, herhangi bir online oyundaki başarının kilidini açmaya eşdeğerdir ve alışveriş yapanları satın alma işlemini tamamlamaya teşvik eder. Benzersiz indirim kodları veya promosyon teklifleri her zaman size kazandıracaktır.

e-ticaret başarısı

Bir e-posta pazarlama kampanyası oluşturun

Bir (veya birkaç) e-posta pazarlama kampanyası oluşturup optimize ederek satışlarınızı ve dönüşüm oranınızı artırın. E – postalarınızın hedef kitlenizin gelen kutularına doğru zamanda ulaştığından emin olmak için doğru bir e -posta pazarlaması yaptığınıza emin olun. E-posta pazarlamasında bunlara dikkat edin;

  • Hangi temel performans göstergesine odaklanılacağını belirlemek için geçen yılki karşılaştırma verilerini düşünün.
    E-postaları otomatik hale getirmenin ve hedef kitlenizle erkenden ve sık sık etkileşim kurmanın yolları konusunda beyin fırtınası yapın.
    Özel günler için önceki kullanıcı davranışına göre listenizi segmentlere ayırın.
    Alışveriş davranışına dayalı belirli indirimlerle alışveriş yapan kullanıcıları hedeflemek için e-postaları kişiselleştirin.
  • Alışveriş yapanların geride bıraktıkları ürünleri satın almaya geri dönmelerini sağlamak için tüm terk edilmiş alışveriş sepeti e-postalarına ilgi çekici bir konu satırı, ürün resimleri ve net bir harekete geçirici mesaj eklemeyi unutmayın.

Ek satış ve çapraz satış ürünleri

Müşterilerinizi aradıkları ürünlere yönlendirmeye yardımcı olmak için e-ticaret sitesi tasarımınızı optimize edin. Yukarı satış ve çapraz satış ürünleri ile daha fazla online satış oluşturun ve ortalama sipariş değerini artırın.

Ek satış, müşterileri satın almayı amaçladıkları ürünün daha pahalı bir sürümünü satın almaya teşvik etmeyi içerir. Spotify’ın premium hesap teklifleri bunun harika bir örneğidir. Kullanıcılar ücretsiz bir hesapla kaydolabilse de Spotify, müşterilerin premium özellikleri kullanmak için aylık ücret ödemeleri gereken çeşitli başka premium seçenekler sunar.

Diğer yandan, çapraz satış, kullanıcılara birincil ürünlerine ek olarak, ödeme sırasında siparişlerine kolayca ekleyebilecekleri başka ürünler sunma eylemidir. Örneğin, e-ticaret mağazanız profesyonel bir kamerada büyük bir indirim sunuyorsa, kamera çantası veya SD kart gibi ürünü tamamlayan ucuz bir ürünü çapraz satmayı düşünün.

Etkileyici pazarlamadan yararlanın

Etkileyici pazarlamadan yararlanarak takipçilerinizi büyütün ve müşteri tabanınızı genişletin. Bunun için sosyal medyayı mutlaka kullanmalısınız. Kullanıcı tarafından oluşturulan içerikler ve kitlelerinin tercihlerine hitap eden ilgi çekici içerikler ile satışlarınızı etkileyebilirsiniz. Kullanıcıları e-ticaret siteniz ile ilgili deneyime ortak edin. Yorumlamalarını, sosyal medya profillerinde paylaşmalarını sağlayın. Bu taktik müşteriler ile aranızdaki bağı güçlendirir.

Influencer pazarlama, sosyal medyada sıklıkla kullanılmaktadır. Siz de influencer’lar ile ortak iş birlilikleri kurarak daha hızlı satış ve prestij sonuçları alabilirsiniz.

Sosyal medya ve SEO paketlerimize buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.